یکشنبه, 07 آذر 0
بورس najme 10 ماه پیش نظر (0)

آنچه راجب کدال باید بدانیم

مقدمه

کدال در واقع به معنی سامانه ناشران بازار سرمایه ایران می باشد.

یکی از فرصت های خوب سرمایه گذاری بلند مدت برای افرادی که به سرمایه گذاری علاقه مند هستند و هم چنین  برای شرکت هایی که برای توسعه کسب و کار خود در فضایی کاملا  شفاف و قانونی نیاز به نقدینگی دارند ، بازار بورس ایران می باشد.

در طی این سال ها بورس نشان داده که سود بیشتری نسبت به بازارهای موازی دیگر مانند مسکن، سکه، ارز و طلا به سهامداران بلند مدت خود داده است و سودآوری بهتری برای سرمایه گذاران خود داشته است.

در بازار بورس، اطلاعات مستند و موثق می باشد. در حالی که بسیاری از افراد معتقدند که اطلاعات بسیاری از شرکت های بورسی، غیر شفاف است و رانت اطلاعاتی در بازار بورس بسیار زیاد می باشد.باید توجه داشت که سرمایه گذاری در  بورس، بر اساس همین اطلاعات بوده و بسیاری از اطلاعات منتشر شده از شرکت ها در کدال  به صورت قانونی و رسمی، ارزشیابی و و بررسی  می شوند و میتوان به آن اتکا کرد. حتی اگر درصدی خطا هم در اطلاعات منتشر شده  وجود داشته باشد در بلند مدت، تاثیر قابل ملاحظه ای در تحلیل های بنیادی و تکنیکال ندارد.

معرفی سامانه کدال

یکی از سامانه هایی که سرمایه گزاران برای کسب این اطلاعات استفاده می کنند ، سامانه کدال است. بدین صورت که فعالان بازار  با مراجعه به این سایت، می توانند همه اطلاعات شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس و فرا بورس ایران را با جستجوی نماد آن شرکت ، بدست آورند و آن ها را  در قالب فایل های مختلف در اختیار داشته باشند.

با استفاده از این سایت میتوانید به بروز ترین وضعیت سود و زیان هر سهم، صورت های مالی، نظر حسابداران رسمی، ارزشیابی دارایی های شرکت، وضعیت تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها، آخرین وضعیت بستانکاری ها و طلبکاری ها و اوضاع هیات مدیره و حقوق صاحبان سهام دست یابید. در واقع سهامداران میتوانند با مشاهده اطلاعات و صورت های مالی که در فواصل قانونی در سامانه کدال قرار گرفته در جریان کسب و کار سهم قرار گرفته و آن را در تحلیل های خود به کار ببندند.

در واقع سامانه کدال، نماد و مصداق شفافیت در بازار بورس است و فضایی است که سهامداران میتوانند در جریان متن و حاشیه شرکت های بورسی و اتفاقات مجامع عادی و فوق العاده قرار گرفت.

ایندکس سایت کدال در نشانی codal.ir

در این صفحه، همه شرکت هایی که اطلاع رسانی کرده اند، بر اساس نماد و ساعت انتشار اطلاعات، دسته بندی میشوند و سهامداران میتوانند با کلیک بر روی آیکون های سمت چپ، بروز ترین اطلاعات منتشر شده درباره سهام شرکت های بورس ایران را به صورت رایگان بدست آورند.

همانطور که میدانیم ، هر شرکت در بازار بورس ایران با یک نماد مشخص می شود . به عنوان مثال پست بانک ایران که یکی از شرکت های فعال بورس در گروه بانکی و مالی است با نماد وپست شناخته می شود.

انتشار آگهی در سامانه کدال، مجوز برگزاری مجمع یا تایید آخرین وضعیت مالی شرکت ها می باشد. سهامداران با مراجعه به بخش جستجوی اطلاعات میتوانند کلیه اطلاعاتی که شرکت های بورس، در بازه زمانی مورد نظرشان منتشر کرده اند را جستجو و مطالعه کنند.

بخش جستجوی اطلاعات در سامانه کدال

با ورود به بخش جستجوی اطلاعیه ها، باید منوهای مختلف را تکمیل کنید. نماد سهم ، نام شرکت و تاریخ مورد نظر که میخواهید اطلاعات در آن بازه ارائه شود را وارد نمایید. دیگر اطلاعات الزامی نیست.

برای مثال، نماد خصدار (شرکت صنایع دریایی ایران-صدرا) را درج میکنیم. همانطور که ملاحظه میکنید، در بازه زمانی درخواستی ما (مثلا از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۶) گزارش های متعددی که شرکت صدرا درباره تولیدکننده تجهیزات نفتی و پتروشیمی ایران منتشر کرده است در قالب فایل های pdf وexcel قابل دانلود و مطالعه خواهد بود.

اطلاعیه های جستجوی شده شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) در سامانه کدال

به طور مثال شرکت صدرا در بازه زمانی انتخابی ما، گزارشهای متعددی منتشر کرده است که برای تحلیل بنیادی شرکت، مورد نیاز تحلیلگران حرفه ای بازار می باشد . به این صورت می توانیم وضعیت شرکت ها را بررسی نماییم.

اگر شما اسم نماد یک شرکت بورسی را ندانید، میتوانید با مراجعه به بخش ناشران سایت کدال ، نام نماد هر شرکت را متوجه شوید.

صفحه آشنایی با نماد شرکت های بورس و فرابورس و بورس کالا ایران

به عنوال مثال اگر نماد شرکت مخابرات ایران را نمیدانید ، با مراجعه به این بخش متوجه میشوید که نماد آن، اخابر است. حال هر زمان نیاز به آخرین اطلاعات صورت های مالی شرکت مخابرات ایران داشتید ، کافی است نماد اخابر را در کدال وارد نمایید.

برای آشنایی با نهادهای مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در سامانه کدال، به بخش نهادهای مالی مراجعه نموده و اطلاعات ۵۹۹ شرکت در حوزه پردازش اطلاعات مالی و تامین سرمایه را بدست آورید. این کار برای زمانی مفید می باشد که شما قصد دریافت خدمات مشاوره و پشتیبانی و سرمایه گذاری و جذب نقدینگی از شرکت های مجوز دار بورس را دارید. اطلاعات این شرکت ها به صورت رسمی در این بخش به روز رسانی و در دسترس سهامداران می باشد.

فهرست اطلاعات نهادهای مالی ثبت شده در سازمان بورس اوراق بهادار ایران

این اطلاعات را در سایت: https://cfi.codal.ir/fa بدست آورید.

آنچه در سایت کدال بدست می آورید :

علاوه بر اطلاعات بالا که در سایت کدال ارائه شده است، میتوان اطلاعاتی راجع به :

 • قانون بازار اوراق بهادار
 • گواهی الکترونیکی
 • چک لیست رعایت ضوابط و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار
 • فرایند پذیرش موسسات حسابرسی معتمد بورس
 • موسسه متقاضی پذیرش

بدست آورد که راهنمای خوبی برای فعالان حقوقی در بازار بورس می باشد.

فرآیندهای اصلی سامانه عبارت‌اند از:

 • آماده‌سازی و ثبت گزارش‌ها به‌وسیله ناشران
 • دریافت و پذیرش گزارش‌ها توسط سامانه
 • ذخیره و بازیابی گزارش‌های دریافتی
 • تحلیل و نظارت بر گزارش‌ها توسط كارشناسان سازمان
 • انتشار اطلاعات به عموم

اهداف اصلی طراحی  این سامانه عبارت‌اند از:

 • تسریع در ارائه اطلاعات ناشران اوراق بهادار و افشای عمومی آن
 • ایجاد سازوکاری جهت تسهیل فرایند تهیه و افشای اطلاعات
 • ایجاد سازوکارهای بهینه و مناسب گزارش‌گیری و گزارشگری مبتنی بر اصول جهانی جهت فعالان بازار سرمایه
 • فراهم آوردن امكان دسترسی آسان استفاده‌کنندگان به اطلاعیه‌ها
 • فراهم آوردن امكان نظارت مؤثرتر بر نحوه ارائه و افشای اطلاعات
 • افزایش شفافیت اطلاعاتی از طریق کاهش دورۀ زمانی تهیه تا انتشار اطلاعات و افزایش دقت در محاسبات و کنترل‌ها
 • افزایش هماهنگی واحدهای درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و ارتقای سطح اطلاع‌رسانی

نظرات مشتریان

 • نظری برای این مطلب ارسال نشده است.

یک نظر بگذارید