یکشنبه, 07 آذر 0
بورس عارف 9 ماه پیش نظر (0)

استرس و حفظ خونسردی در معاملات

یک جمله ناب
          «حال خود را به حال بازار گره نزنید»

مقدمه: شایدشده باشه که بسیاری از مواقعی که در حال رصد نبض بازار هستید و پروتفوی بورسی خودرا چک می کنید واکنش های مختلفی را در موقع مشاهده داشته باشید که در برخی موارد منجر به اتفاقات بد و یا خوبی خواهد شد اتفاقاتی که ممکن است به ناراحتی و استرس گرفتن شما منجر بشود و  باعث بشه که در رفتار های روزانه شما اثر گذار باشد و نتوانید به خوبی کار های دیگر خود را به نحو احسن انجام داده ویا در ارتباطات اجتماعی خود دچار  مشکل شوید در این مقاله قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف این واکنش ها و چگونگی مدیریت آن ها با هم صحبت کنیم.

بایک مثال شروع می کنیم اول صبح هر روز شنبه تا چهارشنبه ازساعت8:45 دوره ی  شروع ثبت سفارش است و معامله گران می توانند سفارش خود را در این زمان به سیستم معاملاتی ارسال بکنند. و یک معامله گر بعد از تحلیل  ممکن است تحت شرایط خاص و اتفاقاتی از قبیل قطعی اینترنت کندی سامانه کارگزاری در اجرا  و به هر نحو دیگر نتواند سفارش خودش را ثبت کند و دچار ناراحتی و استرس و همچنین مشکلات عصبی بشود .این افراد باید توجه داشته باشند که همیشه فرصت برای معاملات خود دارند و اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و دچار انحراف ذهنی و استرس نشوند چراکه فرصت ها همیشه در بازار سرمایه هست و حتی اگر هم فرد معامله گری با شکست مواجه شد نباید ناراحت شود و حال بازار را به حال خودش گره بزند زیرا که ممکن است در معاملات آینده خودش ضرر کند و منجر به خروج فرد از بازار شود . اتفاق دیگری که ممکن است باعث استرس گرفتن فرد معامله گر شود اصلاح طولانی مدت شاخص کل بعد از یک رشد شارپی باشد.چرا که سابقه داشته که فرد در چنین مواقعی دچار استرس های شدید و روانی شده است و همچنین باعث آسیب های جسمی و روحی  از جمله حمله های عصبی به فرد میشود .خب طبیعتا هر معامله گر حرفه ای بازار قطعا با برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده وهم چنین استراتژی معاملاتی می تواند  در این شرایط خود را حفظ  وبیمه کند . مسئله مهم دیگر که معامله گران علاوه بر تحلیل های بنیادی و تکنیکال که باید به آن توجه داشته باشند این است که در انجام کار باید خونسرد باشند و از رفتار های هیجانی پرهیز کنند که بسیار مهم است.
توصیه هایی به جهت حفظ خونسردی و جلو گیری از استرس :
1-
بسیاری از افراد با این دیدگاه که می‌توانند یک شبه پولدار بشوند رو به سوی معامله می آورند و به عبارتی رویایی فکر می کنند که این دیدگاه غلط است زیرا معامله گر آموزش دیده  تحلیل های خودرا با شرایط واقعی می سنجد و استراتژی خودرا حفظ می کند پس باید واقع گرا باشیم.

2-
اگر معامله گری با تحلیل سهمی را انتخاب می کند دلیلی بر نگاه کردن روزانه معاملات در مواقع نوسان بازار نباید داشته باشد چون سهم خوب راه خودش را می رود و نیازی به این کار نیست و یکی از رویکرد هایی برای جلوگیری از استرس و تصمیم گیری احساسی به شمار می رود

3-یکی از بهترین روش ها در پیشگیری از استرس در هنگام معامله ترک محیط معامله گری است. زیرا این کار باعث می شود که ذهن شما بهتر کار بکند و تصمیم های عجولانه در شرایط پر استرس نگیرید

4-گاهی اوقات بنابر اتفاقاتی که می افتد تحلیل شما از حد سودتون بیشتر می شود ویا مثلا سهم رشد خوبی می کند در این مواقع که ممکن است شما خیلی خوش حال شوید و شادی زیاد داشته باشید هم توصیه می شود نفس عمیق بکشید ویا نفس خود را حبس نموده واز یک تا ده بشمارید.

5-
تغذیه و خواب کافی در جلو گیری از استرس مؤثر هستند مواد غذایی حاوی منیزیم، امگا3 ،غلات و پروتئین و همچنین نوشیدنی هایی از جمله قهوه و چای به دلیل کافئین موجود در آنها بر افزایش قدرت تمرکز  و حفظ خونسردی موثر هستند.

 

نتیجه گیری :
یک معامله گر باید علاوه بر قدرت تحلیل بالا و همچنین دانش مالی اش توانایی کنترل هیجان و استرس خودرا داشته باشد و در معامله های خود منظم عمل کند و تصمیم گیری های اگاهانه داشته باشد. و حتی اگر هم شکست خورد باید بداند که عامل هر پیروزی یک شکست است  و نباید به خودش استرس وارد بکند.

 

نظرات مشتریان

  • نظری برای این مطلب ارسال نشده است.

یک نظر بگذارید