یکشنبه, 07 آذر 0
بورس Mohammad Afshari 9 ماه پیش نظر (0)

همه چیز درباره قیمت پایانی


مقدمه

یکی از ابزار های پر کاربرد برای تحلیلگران، سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران یا همان tsetmc است. بخش های مختلف این سایت در بحث تابلو خوانی بسیار اهمیت دارند. آنچه که در این مقاله به آن میپردازیم قیمت پایانی سهم است، که ممکن است آن را به دفعات شنیده باشید. هنوز هم افرادی را مشاهده میکنیم که این مفهوم را خوب درک نکرده اند. از همین رو برآن شدیم، تا به طور کامل و جامع به بحث قیمت پایانی و مفاهیم مرتبط با آن بپردازیم. اگر شما نیز با مفاهیمی چون قیمت پایانی، حجم مبنا، دامنه نوسان و همچنین تفاوت بین "قیمت پایانی" و "آخرین قیمت معامله" آشنایی ندارید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید. به علاوه نحوه محاسبه قیمت پایانی نیز در این مقاله گنجانده شده است. در پایان نیز شما یاد میگیرید چگونه صف خرید یا صف فروش های احتمالی روز بعد را تشخیص دهید. پس منتظر چه هستید؟ بریم که شروع کنیم.

 

 


قیمت پایانی چیست؟

به میانگین وزنی تمام قیمت هایی که در طول یک روز معاملاتی سهم با آن معامله شده است قیمت پایانی میگویند. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، در طول یک روز معاملاتی قیمت های مختلفی برای آن سهم ثبت میشود، و قیمت میتواند در دامنه مجاز نوسان و بر اساس شدت عرضه و تقاضا بالا پایین شود. اگر میانگین این قیمت های ثبت شده را محاسبه کنیم قیمت پایانی به دست می آید. اما به همین سادگی نیست؛ و کار اینجا تمام نمیشود. برای آشنایی هرچه بیشتر با قیمت پایانی نیاز داریم با دو مفهوم دیگر نیز آشنا شویم.


 دامنه نوسان

قیمت سهام یک شرکت در یک روز معاملاتی در یک محدوده خاصی میتواند بالا برود یا پایین بیاید. در واقع یک سقف قیمتی و یک کف قیمتی وجود دارد، که به این بازه دامنه نوسان قیمت میگویند.طبق قانون در بازار بورس و فرا بورس بجز بازار پایه دامنه نوسان اغلب سهم ها 5% است. یعنی بازه مجاز قیمتی برای ثبت سفارش  به  صورت زیر خواهد بود:


حجم مبنا

حداقل تعداد سهامی که باید در یک روز معاملاتی مورد معامله قرار بگیرد، تا قیمت پایانی آن سهم بتواند براساس سقف دامنه نوسان، افزایش یا کاهش بیابد را حجم مبنا میگویند. حتما بار ها شنیده اید که میگوند فلان سهم حجم مبنا را پر کرده است، اما این یعنی چه؟ یعنی تعداد برگه سهامی که بین معامله گران دست به دست شده بیشتر از حجم مبنا است. حال ممکن است سوال پیش بیاید که اگر سهمی  حجم مبنا را پر کند چه اتفاقی می افتد؟ باید بگوییم که اگر حجم مبنا پر شود، رشد و یا کاهش قیمت پایانی کاملا در قیمت بازگشایی روز بعد سهم اثر گذار است؛ ولی اگر سهمی موفق به پر کردن حجم مبنا نشود در اینصورت از فرمولی جداگانه برای قیمت بازگشایی روز بعد استفاده میشود، که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


نحوه محاسبه قیمت پایانی

تا به اینجای کار با مفهوم حجم مبنا و دامنه نوسان و اهمیت آن در محاسبه قیمت پایانی آشنا شدیم. در این قسمت به نحوه محاسبه قیمت پایانی میپردازیم:

۱.اگر حجم  معاملات بیشتر مساوی حجم مبنا باشد:

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد در اینصورت قیمت پایانی با میانگین وزن دار قیمت های ثبت شده برابر خواهد بود که از فرمول زیر به دست می آید:

فرمول فوق را در قالب یک مثال بررسی میکنیم تا جا بیفتد. فرض کنید سهمی داریم که دامنه نوسان آن بازه (15890-14390) میباشد. همچنین حجم مبنا را نیز پر کرده است. فرض کنید تعداد 1200 معامله در قیمت 14390 ریال ، 1360 معامله در قیمت 15130 ریال و 2000 معامله در قیمت 15500 صورت گرفته است. در اینصورت قیمت پایانی سهم طبق فرمول بالا به صورت زیر محاسبه میشود:

۲.اگر حجم معاملات کم تر از حجم مبنا باشد:

در این حالت حجم مبنا به میان می آید. وقتی سهمی حجم مبنا را پر نمیکند به همان میزان از رشد و یا کاهش قیمت سهم کم میشود. شاید یک مثال به درک بهتر این موضوع کمک کند. فرض کنید قیمت پایانی یک سهم 1040 ریال باشد اگر این سهم در ابتدای روز روی قیمت 1000 ریال باز شده باشد، یعنی چقدر سود؟ آفرین 4% . ولی این قیمت پایانی در صورتی روی تابلو میرفت که حجم مبنا پرشده باشد، اما اینجا حجم مبنا پر نشده است.فرض کنید که حجم معاملات به اندازه نصف حجم مبنا باشد، در اینصورت قیمت پایانی سهم هم از 1040 به 1020 نزول پیدا میکند. یعنی قیمت پایانی %2+ شد.


تفاوت قیمت پایانی و اخرین قیمت معامله

یکی از سوالات پر تکراری که وجود دارد تفاوت بین قیمت پایانی و آخرین قیمت معامله است. کاملا بدیهی است که قیمت آخرین معامله لزوما برابر با قیمت پایانی نیست. چرا؟ آخرین قیمت معامله همانطور که از اسمش بر می آید آخرین قیمتی است که طی یک روز معاملاتی و قبل از بسته شدن بازار در ساعت 12:30   برای یک سهم ثبت میشود. لذا این قیمت میتواند کم تر ، بیشتر و یا برابر قیمت پایانی باشد. قیمت پایانی را نیز در بالا تعریف کردیم. پس میتوان گفت قیمت پایانی، میانگین وزنی تمام قیمت ها در آن روز و آخرین قیمت معامله نیز آخرین قیمتی است که سهم در آن روز در آن معامله میشود.

تشخیص صف خرید و فروش روز بعد

در این قسمت و با توجه به نکاتی که گفته میشود شما میتوانید تشخیص دهید که به احتمال زیاد سهم چه روندی را طی خواهد کرد.

۱.در نیم ساعت پایانی بازار اگر ‌آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1.5% بیشتر باشد سهم به احتمال 80% فردا مثبت خواهد بود.

۲. در نیم ساعت پایانی بازار اگر آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2% بیشتر باشد، سهم به احتمال %80 فردا صف خرید خواهد بود.

۳. در نیم ساعت پایانی بازار اگر آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 1.5% کم تر باشد، سهم به احتمال %80 فردا منفی خواهد بود.

۴. در نیم ساعت پایانی بازار اگر آخرین قیمت سهمی از قیمت پایانی آن 2% کم تر باشد، سهم به احتمال 80% فردا صف فروش خواهد بود.


 جمع بندی

با یکی دیگر از اصطلاحات مهم بازار بورس آشنا شدیم؛ و متوجه شدیم که دانستن مفهوم قیمت پایانی چقدر میتواند برای ما مهم باشد و مارا در استراتژی معاملاتی یاری کند. همانند دیگر اصل های بازار این مورد نیز باید در کنار فاکتور های دیگر قرار بگیر و به تنهایی نمیتواند معیار معامله قرار بگیرد. در انتها و به عنوان سخن پایانی یک نکته مهم را بیان میکنیم که میتواند به شما کمک کند. اگر قیمت آخرین معامله بسیار پایین تر از قیمت پایانی باشد، این یعنی فروشنده دارد آتش به مال خود میزند چرا که دارد سهم خود را پایین تر از صفر تابلو فردا میفروشد. و در واقع اگر صبر میکرد روز بعد میتوانست با قیمت بالاتری سهم را بفروشد. عکس این مطلب نیز برقرار است؛ یعنی وقتی قیمت آخرین معامله بسیار بیشتر از قیمت پایانی باشد، باز هم معامله گر متضرر خواهد شد و حتی اگر سهم روز بعد صف خرید هم باشد ممکن است معامله گر به سود نرسد؛ چرا که سهم را بسیار گران تر از صفر تابلو فردا خریده است.

سعی کردیم که مفهوم قیمت پایانی و نکات مربوط به آن را به طور کامل بررسی کنیم. با نظرات و پیشنهادات خودتان در زیر همین پست، مارا در بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت مقالات یاری برسانید. سبز و پر سود باشید.

 

 

 

 

نظرات مشتریان

  • نظری برای این مطلب ارسال نشده است.

یک نظر بگذارید