یکشنبه, 07 آذر 0
عارف 6 ماه پیش

بانک مرکزی : آمریکا نتوانست دلارهای ایران در لوکزامبورگ را مصادره کند

طبق اعلام بانک مرکزی، دارایی ۱.۶ میلیارد دلاری بلوکه شده ایران در پی تصمیم دادگاه لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نخواهد شد.

بانک مرکزی اعلام کرد:  با پیگیری حقوقی ایران، دارایی‌های مسدود شده در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نخواهد شد. قوه قضائیه لوکزامبورگ هم مانند ایتالیا و فرانسه، مانع انتقال دارایی‌های بانک مرکزی ایران به واشنگتن شده است.

بر اساس این گزارش، طبق تغییرات اخیر قانونگذاری در آمریکا، دادگاه‌های آمریکا می‌توانند مستقیما دستور انتقال برخی دارایی‌ها که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نهادهای ایرانی تعلق دارند را صادر کند.

اما بانک مرکزی ایران با اقدامی به موقع از دادگاه لوکزامبورگ درخواست کرد دستور ممنوعیت انتقال دارایی‌ها را صادر کند. دادگاه لوکزامبورگ نیز ضمن موافقت با این درخواست و صدور دستور منع انتقال، تایید کرد هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا باید توسط دادگاه‌های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شده و قابل اجرا اعلام شود.

سال گذشته رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی از آزادسازی ۱.۶ میلیارد دلار بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ خبر دادند که تکذیب و اعلام شد این پرونده همچنان در دست بررسی است. آمریکا درخواست داده بود این دارایی توقیف و مصادره شود تا به بازماندگان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر اختصاص یابد.

این منابع در سال ۲۰۱۲ میلادی نزد شرکت نقل‌ و انتقال ارز لوکزامبورگی به نام «کلییر استریم» قرار داشت که به دلیل تحریم‌ها مسدود شد اما حتی بعد از لغو تحریم‌ها هم به علت رای دادگاه آمریکایی و مراجعه بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه لوکزامبورگ این دارایی مسدود ماند.

بر اساس رای اخیر دادگاه لوکزامبورگ، موسسه کلیراستریم در صورت تخلف از این تصمیم محکوم به پرداخت جریمه‌ای سنگین خواهد شد.